Ojciec Generał

 W dniach 23. i 24. września gdyńskie kolegium jezuitów odwiedził przełożony generalny – ojciec Adolfo Nicolas. W poniedziałek miałam okazję (ja, Paulina) uczestniczyć w Eucharystii, sprawowanej przez ojca Generała po angielsku. W tym samym języku (choć z jednoczesnym tłumaczeniem na polski) zostało także wygłoszone kazanie. Ojciec Adolfo poruszył kilka istotnych kwestii (przyznam szczerze, że nie wszystko zapamiętałam – bo jednak obecność na TAKIEJ mszy nie ułatwia skupienia i zasłuchania ) – między innymi to, że Boga powinniśmy szukać wszędzie – w codziennym życiu, drugim człowieku i w zwyczajnych małych rzeczach. Przełożony z uśmiechem stwierdził, że jezuici lubią heroizm, ale może najważniejsze jest to, żebyśmy byli dla siebie dobrzy i mili. Bo – jak przytoczył słowa pewnego buddysty – najlepiej być dobrym nie dla nagrody (np. dla zbawienia), lecz dlatego, że bycie dobrym jest po prostu dobre.

 

Niewątpliwie wizyta w kolegium osobistości takiej jak sam przełożony generalny, nie odejdzie łatwo w zapomnienie (a nawet jeśli ktoś spróbuje zapomnieć – są zdjęcia ). 

Dodatkowo – co można przeczytać na jezuickim facebookowym koncie – podczas tygodniowej podróży w obu polskich prowincjach, o. Generał odwiedzi również Warszawę, Kraków, Nowy Sącz i Gliwice. W tych miejscach będzie spotykał się z jezuitami i ich współpracownikami.